Pavla Šmerdová

Narodila se v Boskovicích. Ve svém útlém věku studovala na baletní škole I.V.Psoty a mezi lety 1981 až 1986 studovala na taneční konzervatoři v Brně. Své taneční vzdělání dále rozvíjela na hudební fakultě AMU v Praze - obor taneční pedagogika. Několikrat se účastnila studijních pobytů po Evropě (Francie - Montpellier, Nizozemí - Amsterdam, Rotterdam, Den Hagg) a roku 1984 a 1987 Celostátní baletní soutěže v Brně.
Pavla Šmerdová získala angažmá v několika divadlech a souborech: Státní divadlo v Brně, Pražský komorní balet Pavla Šmoka, Volné sdružení choreografů a tanečníků Up Side Down, Divadlo F.X.Šaldy v Liberci, Prozaické baletní divadlo. Od roku 2001 hostuje ve Státní opeře v Praze a v Divadle F.X.Šaldy v Liberci. Podílí se na nezávislých tanečních projektech a koncertních činností po Evropě (Německo, Rakousko, Švýcarsko). Od roku 2007 spolupracuje s Josefem Kocourkem v souboru Paleja, kterého je i členkou.
V současnosti spolupracuje se soubory Impuls a Soudobé taneční divadlo JIřího Rebce, vede vlastní kurzy baletu pro veřejnost, semináře, workshopy a v taneční škole InDance se věnuje souboru Pop Balet.